25 Şub 2013

Elektrik Hatları Üzerinden İnternet Servisi Geliyor

     BTK Başkanı Tayfun Acarer önümüzdeki günlerde sıkça gündeme gelecek açıklamalarda bulundu. Acarer elektronik haberleşmenin elektrik hatları üzerinden gerçekleşmesini sağlayacak hizmetin sunulması için gerekli yasal düzenlemeler üzerinde çalıştıklarının müjdesini verdi.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Acarer açıklamasında fiber, bakır gibi altyapılar üzerinden sunulan iletişim hizmetlerinin elektrik hatları üzerinden de sunulabildiğini belirtirken bu altyapı ile hizmet sunan işletmelerin önünü açmak adına yasal düzenlemelere gideceklerini dile getirdi.     Elektrik altyapısının da kullanılması ile internet hizmeti için rekabeti artıracağının altını çizen Acarer “Yapılan düzenleme ile elektronik haberleşme sektöründe alternatif platformların kullanılmasını sağlamak suretiyle altyapıya dayalı rekabetin geliştirilmesine ve böylece tüketici refahının artışına da katkı sağlanacağını düşünüyoruz” dedi.

     Elektrik hattı üzerinden dağıtılan internet servisleri daha çok gelişmekte olan ülkelerde tercih ediliyor. Performansı fiberin altında kalan bu servislerde internet network kablolarına gerek olmadan, elektrik prizleri ve sayaçlara takılan özel cihazlar ile dağıtılıyor. Ancak mesafe bu tür servislerde büyük önem arz ediyor zira uzaklık arttıkça performans düşüyor ve bağlantının özel cihazlar ile desteklenmesi gerekiyor.

     Elektrik hatlarından dağıtılacak düşük maliyeti sebebiyle özellikle Anadolu’da rağbet görebilir. Ekonomik bir seçenek olarak yeni kullanıcıya sunulacak bu servisler hükümetin internet kullanıcısını artırmak, her eve internet götürmek gibi politikaları için önemli bir araç olabileceği gibi daha hızlı internet talep eden biz kullanıcılar için pek bir anlam ifade etmeyecektir.