9 Oca 2013

Enerjiden Tasarruf Edin


Bugün dünyanın toplam enerji ihtiyacının %85'i fosil yakıtlardan (petrol, doğalgaz, kömür…), %7'si ise nükleer santrallerden elde ediliyor. Bu enerji kullanımının bedeli oldukça ağır.  Öyle ki dünyanın dengesini altüst edecek derecede…

Bilim insanlarına göre iklim değişikliklerinin küresel ısınmanı en büyük nedeni fosil yakıt kullanımları. Dünyayı elimizle şekillendirdiğimiz kaderine terk etmeyerek bizim de önlemler almamız gerektiğini unutmayarak aşağıda sıralamış olduğumuz kendi küçük ama etkisi büyük davranışlarla kendimize düşeni yapmalıyız.

Her ay gelen elektrik faturasının yükünden bıktıysanız bu yazı tam size göre; sadece tedbirli ve bilinçli davranarak önce eviniz olmak üzere sırasıyla ülke ve dünya ekonomisine katkıda bulunabilirsiniz.

Evinizde elektrik tasarrufunu sağlamak küçük bir ayrıntı gibi görünse de unutmayın ki büyük toplumsal hareketler bireysel sorumluluk alınması ile oluşur.

Aydınlatma
Kullanılmayan odalarda ışıkları mutlaka söndürün. Tasarruflu/ekonomik ampüller kullanın. Böylelikle aydınlatma maliyetini %80 azaltmış olacaksınız. Tozlanan pislenen lambalarınızı mutlaka temizlemelisiniz. Kirli ve tozlu lambalar %25 daha fazla enerji tüketir.

Mutfak
Mutlaka A sınıfı beyaz eşya almalısınız. Elektrikli fırınlarda her kapak açılışında %20 oranında enerji kaybı olacağından; fırında yemek yaparken sık sık kapağı açmayın. Yemek yapımında basınçlı ve buharlı tencereleri tercih edin. Bu şekilde enerji tasarrufunu sağlarken aynı zamanda yemeklerin besin değerlerini de korumuş olacaksınız. Elektrikli fırınları pişirme süresinden birkaç dakika öncesinden kapatarak hem mevcut ısıyı boşa harcamamış olacaksınız hem de enerji tasarrufu sağlayacaksınız. Ayrıca kullanacağınız tencere ve tavaların çapının ocak çapı ile aynı olmasına özen göstermelisiniz. Buzdolabının kapısını sık sık açıp kapatmayın ve gereğinden fazla soğuğa ayarlamayın.

Genel
Evinizde açık renkli boyalar koltuk ve eşyalar kullanarak ışığı yansıtmış ve aydınlatma ihtiyacını en aza indirgemiş olacaksınız. Eve giriş yerleri olan hol gibi yerlerde düşük güçlü aydınlatma tercih etmelisiniz. Yüksek aydınlatmaya ihtiyacınız olan evinizin bölümlerinde düşük güçlü birden fazla lamba kullanmak yerine yüksek güçlü tek bir lamba kullanmanız daha yararlı olacaktır.

Çalşma odanızda masanızın üzerine direkt ışık veren aydılatmaları tercih etmelisiniz. Elektrikli şofbenlerinizi 50-60 derece arasında tutun. Çamaşır ve buaşık makinelerinizde kireç sökücü kullanın. Açık bıraktığınız musluktan 20 litreye kadar, diş fırçalarken ve traş olurken 25 litreye kadar bulaşık yıkarken 120 litreye kadar su israfı yapılmaktadır. Bu konularda hassas olun ve aile bireylerine de telkinde bulunun.