15 Şub 2012

Küçük Tedbir Büyük Tasarruf Getirir


Evinizde, iş yerinizde, birçok yerde devamlı elektrik tüketen teknolojik aletlerinin olduğunun farkında mısınız? Teknolojik aletler ne kadar siz kapalı sansanız da bazen az da olsa elektrik tüketiyor, enerji harcıyor. Aman onun harcadığı enerjiden ne olacak ki demeyin. Bu gereksiz harcanan enerjiler geçen yıllar ile hem size hem dünyamıza oldukça büyük bir yük oluşturuyor. Temel olarak neler enerji harcıyor, neler yapılabilir, ne gibi ufak tedbirler alınabilir bunlardan bahsedeceğiz.

Her şeyden önce evlerde genellikle kullanılan beyaz eşyalara çok dikkat etmek lazım. Gelişen teknoloji ile birlikte harcadıkları enerji minimuma indirilen beyaz eşyaları tercih etmeliyiz. Zaten her beyaz eşyanın üzerinde hangi enerji sınıfına dahil olduğu yazmaktadır. Bunlardan en iyileri A sınıfı enerji düzeyinde olanlardır. Zaten artık birçok yerde A sınıfı olmayan beyaz eşyalar satılmamaya başladı ama yine de küçük mağazalarda bazen rastlıyoruz. Bunlara dikkat edelim.

Evimizde, bazen de iş yerlerimizde devamlı olarak çalışan bir ev eşyamız var: buzdolabı. Bu buzdolabı bütün gün çalışıyor malum. Ama bazı konuları unutmamak lazım. Buzdolapları genelde belirli bir dereceye ayarlanır. Ayarladığınız derecede içerisinin sıcaklığını tutmaya çalışır. Zaten o dereceye ulaştığı zaman çalışmasını minimuma indirir. (Bunu buzdolabının çıkardığı sesin en aza indiğini görerek de anlayabilirsiniz.) Zaten içi kapalı olduğu için uzun süre minimumda durabilir. Tabi bulunduğu ortamın sıcaklığına ve zamana bağlı olarak belli bir miktar ısındığında veya kapağı açıldığında içeri sıcak hava girdiği için tekrar ayarlı dereceye inene kadar çalışmaya başlar. İşte bu konuda enerji tasarrufu yapabilmemiz çok mümkün. Buzdolabının bulunduğu yer mümkün olduğu kadar güneş altı olmamalıdır ve özellikle de buzdolabının kapağını gereksiz olarak açıp kapamamalıyız.

Bir diğer konu ise televizyonlarımızı kapatırken kumandadan kapatmamalıyız. Yani standby (bekleme) modunda kapatmak yerine televizyonumuzu üzerindeki düğmesinden kapatmalıyız. Aynı şekilde bilgisayarlarımızı da bekleme modunda bırakmak yerine işimiz bittiyse direk olarak kapatmalıyız. Çünkü bilgisayar ve televizyonlar bekleme modlarında iken oldukça enerji harcarlar.

Evimizde ve iş yerlerimizde yer alan teknolojik aletler oldukça fazla. Hatta bazıları bazı zamanlarda hiç kullanılmıyor bile. Bu tip durumlarda mümkünse kullanılmayan elektrikli aletler prizlerinden çıkartılmalıdır. Aynı şekilde telefonlarımızı, pillerimizi ve bunlar gibi şarjlı aletlerin şarj makineleri de şarj işlemi bittikten sonra prizde bırakılmamalıdır. Bu tip durumlar da bize, enerji tasarrufu olarak; dünyamıza ise, korumak adına katkı olarak geri dönecektir.

Tasarruf olarak bize en büyük katkıyı da gereksiz yanan lambaları söndürmemiz sağlayacaktır. Ve kullandığımız lambaları klasik sarı ampuller yerine enerji tasarruflu ampulleri kullanmak oldukça tasarruf sağlar. Çünkü bu tip ampuller diğer ampullerden çok daha az enerji kullanarak aynı aydınlanmayı sağlar.

Yapabileceklerimiz oldukça fazla. Peki, biz bunlardan hangilerini yapıyoruz?
Hem kendimiz için hem dünyamızı korumak için enerji tasarrufuna çok dikkat etmeliyiz.
Kaynak: weblopedi