26 Ara 2011

Enerji Verimli Lamba ve Aletlerin SeçimiLamba alımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta verimli lambaların seçimidir. Lambaların verim oranının bilinmesi nereden temin edilebileceği satın alma ve kullanım süresince maliyetinin sizi ne kadar etkileyeceği de önemlidir.

Ayrıca evinizdeki elektrikli aletlerin hangisinin en fazla enerjiyi tükettiği ve bu aletlerin enerji maliyetlerinin nasıl tahmin edileceği bilinmelidir.

Elektrik enerjisini verimli kullanabilen aletler bazen pahalı bazen de ucuz olabilmektedir. Fakat her iki durumda da enerji verimliliği uzun süre kullanımlarda tasarruf sağlar. Elektrikli aletler alırken en başından ucuz ama verimi daha düşük aletler satın alınabilinir fakat kullanım süresi boyunca gelecek olan elektrik faturaları bu ucuz ödemeyi kat kat pahalılaştıracaktır. Örneğin; bir buzdolabını 13-15 yıl kullanmak genellikle satınalma maliyetinin 1,5-2 katına mal olur. Verimli bir aletin satınalma ve kullanımı süresince maliyetlerinin toplamı düşük verimli bir aletin toplam maliyetinden azdır.

Aydınlatmada Enerji Tasarrufu 

Evlere gelen elektrik faturalarının %20'si aydınlatma amaçlı kullanılan elektriğe aittir. Verimli yapılan aydınlatma hem sağlığınız açısından gözleriniz de hem de cebiniz açısından faturalarda rahatlama sağlayacaktır.

Aydınlatmada enerji tasarrufu sağlanması önemli bir avantajdır. Önemli olan bilinçlenmek ve verimli elektrik kullanımının önemini kavrayabilmektir.

İyi bir aydınlatma daha verimli aydınlatma elemanlarıyla sağlandığı için, sonuçta aynı aydınlatma seviyelerini daha az enerji tüketimi ile sağlamış oluruz.

Düşük verimli ışık kaynakları yerine yüksek verimli ışık kaynakları kullanılarak uygun aydınlatma ve enerji tasarrufu sağlanabilir.
yararlanılan kaynaklar: eie.gov.tr