22 Ara 2011

Enerji Tasarrufunun Önemi


Evlerde kullanılan elektrikli ev aletleri işlevlerini kısıtlamayacak şekilde istenilen seviyede daha az enerji ile kullanılabilmektedir.
Az enerji ile çalışan verimli ev aletleri ve aydınlatmalar ay sonu elektrik faturalarında kocaman bir gülümsemeye yol açacak kadar uygun fiyat görünmesini sağlayacaktır.

Enerjiden tasarrufu sağlayan bu verimli elektrikli aletlerin fiyatları diğerlerine nazaran biraz daha yüksek olabilir. Fakat verimli aletlerin satın alınırken ödenen fazla miktar daha sonrasında elektrik faturalarında kullanıcıya bir nevi geri ödenir.

1999 verilerine göre, Türkiye'de elektriğin %47'si bina ve hizmetler sektöründe tüketilmiştir. Elektrik tüketimine ülke çapında da önem verilmesi gereklidir çünkü; elektrik enerjisi diğer enerji türlerine göre maliyeti daha yüksek olan bir türdür.

Türkiye enerji ihtiyacının %62'sini ithal etmektedir ve fosil yakıt kullanarak elektrik enerjisine dönüşüm sağlayan santralları kullanmaktadır. Bu santrallardan sağlanan toplam verim %30'dur. Bu nedenle enerjinin verimli kullanımı ülkesini düşünen herkes için de önemli bir konu olmalıdır.

Birçok insan çevresel olaylara duyarlı olmakla birlikte enerjinin dengesiz kullanımı ile artan çevresel zararları azaltma konusunda ne yapabileceğinden emin değildir.

Eğer verimli kullanılan enerjinin önemini kavranır ve bu yönde hareket edilirse Türkiye'de çevresel sorunların çözümüne önemli bir katkı sağlanır.
yararlanılan kaynaklar: eie.gov.tr