17 Eki 2011

Pazartesi Sendromu

Pazar gibi bir keyif gününü ardından tekrar yeni bir haftaya başlamanın adı olan uzmanların deyimiyle; Pazartesi (Sendromu), psikolojik açıdan, sorumlulukları düşünme yüzünden haftasonu tatilini, tatil değil de sıkıntıya çevirme durumudur.  Bu sendrom her pazar gününün gelmesiyle birlikte hortlamaktadır.

Metropol insanları uzunca bir süredir, haftasonu özellikle pazar akşamı başlayan, tatsız ve oldukça rahatsız edici bir stres türü ile boğuşuyor. Üstelik, yapılan araştırmalar, en profesyonel insanların dahi, bu sendromu yaşadığını kanıtlıyor.

Teknoloji ile birlikte gelen sendrom...
Zaman ile yarışılmadığı, rekabetin çok daha sınırlı olduğu, teknolojinin insanın karşısına her gün öğreneceği yepyeni detaylarla çıkmadığı eskilerde, haftanın her günü eşit değer taşıdığı için pazartesi günlerinin diğerlerinden herhangi bir farkı olmazken, modern zamanlarda insanoğlunun giderek artan problemleri bu sendromun doğmasına neden oldu.

Peki sorun ne?
Öncelikle bu sorunun cevabını bulmak için, insanların pazartesi günleri kendilerini neden iyi hissetmediklerinin ardındaki gerçekleri araştırmamız gerekiyor. Belki de sorun, haftanın günlerinde değil de, kişinin yaptığı işten, kendi iç dünyasından da kaynaklanıyor olabilir, iş yerinde ve ofiste yaşanan sorunlar, bir süre sonra yapılan işten zevk almanızı engelleyebiliyor ve bu işi sadece para kazanmak için yaptığınızı düşünmenize neden olabiliyor. İşte bu noktada da, pazartesi günleri kişi için gerilimi yeniden başlatan gün ya da bir simge anlamı taşıyabiliyor. İş arkadaşları ile arada geçen sorunlara çözüm bulmak için, onlarla diyalog kurmak en etkili yöntem belki de...

Ne yapılabilir?
Bunun başında, yönetici ile konuşup, kişinin kendini daha fazla geliştireceğine inandığı bir departmana yönlendirilmesini istemesi geliyor. Eğer kişinin elinde böyle bir fırsat yoksa, radikal bir karar vererek işten ayrılmak ve bir süre hangi dala kanalize olacağını düşünmek ise verilebilecek en akıllıca ve cesur karar...

Anti sendrom...
Pazartesi iş çıkışlarında biraz daha sosyal aktivitelere yönelmek gerekiyor. Eğlenceli geçen pazartesi akşamları, böylelikle ayrı bir önem kazanabilir. Ayrıca; pazartesi günleri iş yerine en güzel giysiler ve kısa bir yürüyüşün ardından gidilebilir. Böylelikle gün boyu alınacak iltifatlar o günün ilk iş günü olduğunu kişiye unutturacaktır.

wikipedia
sözlük